Copyright © 2016, BARTIDA s. r. o. 

Don José Varela Blanco, úspěšný vizionář, zakládá plantáž cukrové třtiny San Isidro, v Pesé, v provincii Herrera a první cukrovar v Panamské republice roku 1908. Začíná s destilací šťávy z cukrové třtiny pro výrobu likérů. Jeho výrobky byly od počátku ceněny pro svou mimořádnou kvalitu. Dnes už třetí generace, která se řídí stejnými rodinnými tradicemi, vede firmu Varela Hermanos SA k nejvyšší pozici v tomto odvětví.  Navíc je v současné době tato firma vlastněna panamským prezidentem.

Abuelo Anejo

Blend vybraných stařených rumů pomalu destilovaný a trpělivě zrající v malých dubových sudech se vyznačuje bohatou a přitom jemnou chutí.

Obsah alkoholu: 40%

Umístění: Reserva Especial

Barva: Žlutá až jantarová

Vůně: rovnováha mezi kouřovým přídechem, karamelem a světlým dřevem

Chuť: Jemná s lehkou známkou dřeva a uleželého rumu.

Abuelo 7 YO

Bohatá směs vynikajících rumů stárnoucí v pečlivě vybraných malých dubových sudech. Nabízí jemné, vytříbené aroma a znamenitou chuť.

Obsah alkoholu: 40%

Umístění: Reserva Superior

Barva: Jantarová až jemně načervenalá

Vůně: Je podobná vůni rumu Abuelo Añejo, ale víc intenzivní. Komplexní aroma, dřevitá vůně, sušené ovoce jako datle a rozinky.

Chuť: Velmi jemná rovnováha mezi dřevitou, kouřovou a ovocnou chutí.

Abuelo 12 YO

Destilát z ušlechtilé panenské třtiny zraje ve výběru nejlepších sudu z bílého dubu pod tropickým sluncem k dokonalosti.

Obsah alkoholu: 40%

Umístění: Gran Reserva

Barva: Hluboká jantarová

Vůně: Nejintenzivnější z rodiny Abuelo. Komplexní, se stopou karamelu a sladkého dřeva

Chuť: Na patře jemná, maximální rovnováha mezi stopou ovocnou, sladkou a vyzrálou.

Abuelo Centuria

Dokonalost se nedá uspěchat. S tímto mottem v roce 2011 představila největší panamská palírna Varela Hermanos rum, kterým se rozhodla s mírným zpožděním oslavit sto let od svého vzniku. Světlo světa tak spatřil naprosto unikátní třicetiletý tmavý rum Abuelo Centuria. Pomyslný vrcholek rumové pyramidy. Výš už se v umění výroby tmavého rumu jít nedá.

Ron Abuelo XV Finish Collection

Ron Abuelo XV Finish Collection Tato limitovaná série je vyvrcholením dlouholetého úsilí panamských masterblenderů a patří k mistrovským dílům. Ron Abuelo XV Finish Collection dozrává ve třech variantách: Napoleon, Tawny a Oloroso. Jména byla vybrána tak, aby odrážela nejen charakter dozrávajících dřevěných sudů, ale také místa, která inspirovala tuto tvorbu: Napoleon pro Cognac a Francii, Oloroso Sherry pro Španělsko a Tawny pro Portské a Portugalsko.

Abuelo XV Tawny

Tento výraz znamená „jantarová“. Jméno Tawny bylo zavedeno Brity v 17. Století pro většinu vín z Porta vzhledem k jejich barvě. Toto dezertní víno poznáte podle výrazné sladkosti s tóny bobule. Rum dozrává právě v sudech po portském víně. V ústech pak nese přírodní sladkost se směsí dřeva a lesních plodů.

Obsah alkoholu: 40 % 

Abuelo XV Oloroso

Dokončení zrání tohoto rumu probíhá v sudech po Jerez Oloroso, voňavé odrůdě sherry, vyrobených z amerického dubu. Složitější charakter tohoto vína dodává rumu chuť sušeného ovoce a opékaných mandlí. Jeho vůně připomíná směs kůry citrusových plodů a kouřového dřeva.

Obsah alkoholu: 40%

Abuelo XV Napoleon

rum dozrává v sudech po cognacu. Tyto sudy vyrobené z francouzského dubu dodávají rumu jemnou, ovocně sladkou a komplexní chuť koňaku. Tato kombinace zrání dodává Napoleonovi vůni dřeva, ovoce a nádech kakaa. Na patře pak ucítíte kombinaci sušeného ovoce a dřeva.

Obsah alkoholu: 40%